42.Utrecht Turizm Fuarı kapılarını açtı.

Hollanda’nın Utrecht kentindeki Jaarbeurs salonunda başlayan ve Pazar gününe kadar devam edecek fuarda Türkiye, Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin öncülüğünde 40 katılımcı kuruluşun katılımıyla açtığı yaklaşık 750 metrekare büyüklüğündeki stantla, fuarın en büyük 10 katılımcısı arasında yer alıyor. Bağımsız katılan diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte Türkiye’nin fuarda temsil edildiği toplam alan ise bin 400 metre kareyi buluyor.

Turizmcilerin “sezon öncesi Avrupa’da en büyük sınav” olarak adlandırdıkları ve bu yıl 42’ncisi düzenlenen fuara, 150 ülkeden aralarında tur operatörleri, oteller, seyahat acenteleri ve tanıtma bürolarının da bulunduğu bin 500 katılımcı iştirak etti.
Hollandalıların tatil tercihlerini belirlemede önemli bir yere sahip olan ve kendi alanında Avrupa’nın en büyük etkinliklerinden biri sayılan Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı’nın resmi açılışı yapıldı. Fuarda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin, “2023 yılına kadar 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık bir turizm geliri hedefliyoruz” dedi.

Lahey Kültür ve Tanıtma Müşaviri Enis Tataroğlu ise, 2012’nin ilk 11 ayında Hollanda’dan Türkiye’ye giden toplam turist sayının 1 milyon 250 bin civarında olduğunu hatırlatarak, 2013 yılı sonu itibariyle bu rakamın 1 milyon 300 bine çıkmasını hedeflediklerini söyledi.

Bu yıl ikinci kez fuara katıldığını ve Türkiye’ye gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu ifadeden Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral da, “Sanki Hollanda-Türkiye turizm fuarı gibi olmuş bu yıl. Türkiye her manada fuara damgasını vurmuş durumda. Bu tabii ki hem ülkemizdeki gelişmelerin hem de bu yıl Hollanda’da gerçekleşen iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamalarının bir sonucu” diye konuştu.

Haber : Yasin Yağcı