Almanyada kac Turk var?

turkAlmanya’daki Türklerin resmi sayısı açıklandı.

Türklerin sayısı yaklaşık 2,7 milyon olduğu belirtildi.

Almanya´da son 20 yılda ilk kez yapılan nüfus sayımının sonuçları açıklandı. ‘Zensus 2011´ ismi verilen istatistik araştırmaya göre Almanya’da yaklaşık 2,7 milyon Türk yaşıyor.

Almanya´nın nüfusunun 81,8 değil, 80,2 milyon olduğu ortaya çıktı.
Federal İstatistik Dairesi, 2011 yılında yaptığı nüfus sayımının sonuçlarını açıkladı. Raporda istatistikçilerin ezberini bozacak veriler yer aldı. Buna göre ülkenin nüfusu yaklaşık 82 milyon değil, sadece 80,2 milyon olduğu ortaya çıktı.
Federal İstatistik Dairesi Başkanı Roderich Egeler, nüfusun bilindiğinden az olacağını önceden tahmin ettiklerini belirterek, “Beni en çok şaşırtan ise yabancı ülke vatandaşların sayısının bilindiğinden 1,1 milyon daha az olmasıydı” dedi. Egeler, Almanya´da yaşayan yabancı ülke vatandaşların sayısı 6,2 milyon olduğunu söyledi. Göçmen kökenlilerin sayısı ise 15 milyonla toplam nüfusun yüzde 18,9´unu oluşturdu. Göçmen kökenlilerin yüzde 60´ı Alman vatandaşı, yüzde 50´si ise Almanya´da doğup büyüyenler olduğu belirtildi.

İstatistik verilere göre göçmen kökenli vatandaşların sayısı bazı şehirlerde yüzde 50´lere yaklaşmış durumda. Örneğin Offenbach´ta bu oran yüzde 49 iken, Frankfurt´ta yüzde 42,7, Stuttgart´ta ise yüzde 38,6´yı oluşturdu. Türklerin sayısı çok olduğu tahmin edilen Duisburg ve Dortmund´da ise bu oran yüzde 30´larda, Berlin´de ise yüzde 23,9´da kaldı.